Výhody a murovanie pórobetónom Ytong a Porfix
Pórobetónové tvárnice, či už sa jedná o značku Ytong, Porfix, alebo napríklad poľský Solbet, tvoria dnes významnú skupinu murovacích materiálov, nakoľko priniesli parametricky veľmi zaujímavú alternatívu k tradičnej tehle. Tehla síce tak isto v posledných rokoch prešla množstvom inovácií, avšak pórobetón ju v mnohom predčil.
Ako sa s pórobetónom muruje?
Okrem fyzikálnych vlastností (najmä tých tepelnoizolačných), ponúkajú tvárnice Ytong alebo Porfix najmä rýchly a jednoduchý spôsob výstavby. Tvárnice sú ľahké (Ytong a Porfix ešte o niečo ľahšie ako Solbet) a teda môžu byť vyrábané vo väčších blokoch a teda stavba rastie rýchlejšie. Tieto tvárnice sa aj ľahko opracovávajú, teda režú a sekajú a je možné ľahko vytvarovať aj šikminy a iné náročnejšie tvary stien.
Firma Ytong aj Profix ponúka ucelené systémy výstavby, teda všetky druhy tvárnic, stropné systémy, vencové tvárnice a U-profily na ľahké zhotovovanie vencov, nosné a nenosné preklady a v prípade Ytongu aj schodové prvky. Samozrejmosťou sú aj lepidlá, výplňové malty a príslušenstvo k systému. Vďaka ľahkej opracovateľnosti pri stále vyhovujúcej nosnosti muriva, potom do neho aj ľahko umiestnite rozvody všetkých druhov, pričom pri tvorbe drážok neriskujete širší rozpad materiálu v okolí, ako je tomu často pri bežnej tehle.
Výhody tvárnic Porfix a Ytong
- ľahký materiál
- tepelnoizolačné vlastnosti vďaka technológii vzduchových dutiniek
- rýchla výstavba vďaka väčším blokom
- murovací systém so všetkými prvkami
- ľahké vytvarovanie požadovaných rozmerov a šikmín
- dobrá práca pri vkladaní rozvodov do muriva
- presné murovanie
- uloženie pero drážka - šetrí čas, spojovací materiál a znižuje pomer tepelných mostov
Práve o poslednej výhode sa často hovorí, nakoľko každý z výrobcov prichádza na trh s tvárnicou, ktorá má také tepelnoizolačné vlastnosti, že ju podľa normy nie je potrebné zatepľovať. Aby však túto výhodu priniesol celý múr a teda dom, nielen samotná tvárnica, musia mať tvárnice vysokú presnosť a byť správne natenko lepené, inak vznikne množstvo tepelných mostov, ktoré celkový výsledok tepelnoizolačnej bilancie znehodnotia. Dôležité je aj pri stavbe použiť ucelený systém so všetkými jeho prvkami. Treba ešte vnímať fakt, že v niektorých prípadoch prípadoch sú tieto superizolačné tvárnice použité na úkor hrúbky obvodového múru a že norma síce povoľuje tieto tvárnice nezatepliť, ale je dôležité vziať do úvahy typ vykurovania, klimatické podmienky na danom mieste a pod., čo najlepšie zhodnotí kvalifikovaný projektant.
Murovanie presnými tvárnicami
Založenie prvého radu pórobetónových tvárnic
Pri snahe využiť všetky výhody presného murovania s pórobetónových tvárnic je dôležité najmä presné zhotovenie rohov a uloženie prvého radu, aby tak bolo zaručené, že nebudú vznikať hrubé špáry.
- na betónový základový pás alebo dosku sa uloží hydroizolačný asfaltový pás (šírka aspoň 50cm) - nezabudnite na presahy aspoň 15cm
- vymerať presné rozmery obvodových múrov (neváhajte zavolať odborníka)
- prvý rad sa muruje na vápenno-cepemnotovú maltu (hrúbka 2 cm)
- najskôr osaďte rohové tvárnice (dôsledne vodorovne vo všetkých smeroch), stabilizujte gumovým kladivom
- skontrolujte výškové osadenia (použite nivelačný prístroj), dorovnajte napríklad hoblíkom
- potom domurujte prvý rad medzi rohovými tvárnicami
Murovanie pórobetónu
Celkovo presné murovanie z tvárnic Ytong alebo Porfix je jednoduché a rýchle, tvárnice priebežne upravujete na požadovaný rozmer, omietkové zmesy sa jednoducho miešajú a hrebeňom nanášajú na plochu tvárnice. Pri perodrážke odpadá potreba vypĺňať zvislé špáry.
- miešajte si vždy iba primerané množstvo lepiacej malty (jedno vedro na jedného murára)
- na opracovanie tvárnice si kúpte špeciálnu pílu na pórobetón (má špeciálne uspôsobené zuby)
- na nanášanie malty použite hrebeň, ktorý umožní rovnomerne roznášanie malty po ploche spodnej tvárnice a aj zabezpečí nanesenie primeraného množstva
- pri úzkych priečkach do 10cm šírky, dbajte na dostatočné zatuhnutie spojiva, teda radšej rozpracujte dve priečky a striedajte práce na nich
- vnútorné priečky ku obvodovému murivu kotvite v každom rade priečnym závesom (napr. pomocou klincov)
- priestor medzi najvyššou vrstvou tvárnic na vnútornej priečke a stropom vyplňte penou
- dbajte na presnosť výstavby (využite presnosť tvárnic), ušetríte si náklady pri následnej povrchovej úpravy stien